Showing posts with label Mathematics. Show all posts
Showing posts with label Mathematics. Show all posts

Monday, October 25, 2010

Maths Practise Paper

Date given: 25/10/2010

  1. 3
  2. 4
  3. 1
  4. 4
  5. 4
  6. 2
  7. 3
  8. 3
  9. 1
  10. 3
  11. 2
  12. 3
  13. 3
  14. 2
  15. 4
  16. 3
  17. 3
  18. 3
  19. 2
  20. 1
  21. 53, 200
  22. 96
  23. 113
  24. 26
  25. 5/8
  26. 44
  27. 12.48
  28. 0.07
  29. 0.138, 0.29, 2.051, 2.54
  30. $16.00
  31. 2 and 7/20
  32. -
  33. 76m
  34. 5
  35. -
  36. 5/8
  37. 8
  38. 7.35pm

At 9pm, her watch should show 8.20pm.
So she should leave at 8.20 - 45 mins = 7.35pm

39) Draw Model
5 units -> 240 - 15
1 unit -> 225/5 =45
Mark-> 2units + 15
= 105

40)
Angle a + b = 90 - 42 = 48
48/3 = 16
angle b = 16 x 2
=32

41) Draw Model
Total bought = (3 x3) + 4 = 13 units
1 unit = 130/13
= 10
Shirt = 3 unit
= 10 x 3 = 30

42a) 4 tables 10 chairs
b)12 chairs
c) 22 chairs

43) Draw Model
3 unit -> 45
1 unit -> 45/3 = 15
2 units -> 15 x 2 = $30

44) there are 10 identical sides (2 breadths = 1 length)
1 side = 30/3
= 3
Area = 2 sides x 3 sides
= 6 x 9
= 54 cm^2

Thursday, October 21, 2010

Mathematics Practice Paper

Distributed on 18/10/2010

Section A
  1. 1
  2. 3
  3. 4
  4. 2
  5. 4
  6. 2
  7. 2
  8. 3
  9. 3
  10. 4
  11. 2
  12. 1
  13. 3
  14. 4
  15. 1
Section B

16) Seventy - four thousand and fifty-two (0m for missing hyphens and wrong spelling)
17) 10050 - 10000 = 50
18) 55 989
19) 5 and 1/3
20) 3/5
21) 90 - 50 = 40 degrees
22) 64019, 60149, 41906, 41069
23) 7, 42 (1m each, if more than 2 answers, minus 1m for every wrong answer)
24) 4 x 12 = 48
25) 2000/ 4 = 500
26) 5/12 + 11/12 = 1 and 1/3
27) 1/4 = 2/8; shade any 2 circles
28) (0m for not labeling angle, -1m for not labeling Z)
29) 3
30) 4 - 2 = 2, 8 + 2 = 10
31) Line must be drawn through the point R, angle at pt R should be between 89 - 91 degrees.
32) Line must be drawn through W
33) 3
34) 8 x 8 = 64
20 x 8 = 160
6 x 6 = 36
64 + 160 +36 = 260 cm^2
35) CD and IJ or EF and IJ

Section C
36) Factors of 36 = 1, 2, 3, 4, 6, 9
Factors of 54 = 1, 2, 3, 6, 9
Common Factors = 1, 2, 3, 6, 9
Thus, answer is 6298

37a) 45 + 90 + 90 + 45 = 270
b) home

38) [ Draw Model]
300 + 300 + 630 = 1230
1230/3 = 410
410 + 1230 = 1640 ml

39) 1 unit -> 12
4 units -> 48
48 - 28 = 20
20/48 = 5/12

40) [draw model]
1 - 1/7 = 6/7
4 units -> 24
1 unit-> 6
7 units -> 6 x 7 = 42

41) 42 - 16 = 26
26 x 3 = 78
78 + 42 + 16 = 136

b) 42 + 16 = 58
136 - 58 = 78

42) 6 x 4 = 24
24 x 6 = 144
144 = 12 x 12 cm

43) 405 / 5 = 81
81 = 9 x 9
9 x 5 = 45 ( Length of rect Y)
9 x 3 = 27 ( Breadth of rect Y)
Area = 45 x 27
= 1215 cm^2

Sunday, October 17, 2010

Maths Practice Paper

Done on: 8th Oct 2010
Distributed Back: 18th Oct 2010

Section A
  1. (3)
  2. (2)
  3. (4)
  4. (1)
  5. (2)
  6. (3)
  7. (3) [Draw out the times, the answer will be clear]
  8. (1) [Find angle PSV = 90- 37. Since TSVU is a square, angle a = 90 - angle PSV = 37]
  9. (3)
  10. (1)
  11. (2) [Finding smallest possible sum of the 2 numbers means the lowest possible number for rounding up. For 800, it will be 750; and for 400, it will be 350. Thus, the sum will be 1100. ]
  12. (1) [Convert all the fractions in the question to decimals first.]
  13. (2)
  14. (4)
  15. (2)
Section B

16) A= 8345, B = 8210
17) 73, 800
18) 86 Mangoes
19) 11/42 [ 1 - 4/7 - 1/6 = 42/42 - 24/42 - 7/42]
20) 1/2
21a) QR/QZ
21b) SR
22) Restaurant
23) 0.545, 0.54, 0.455, 0.045
24) 1.46
25) 48
26) 80 marks
27) 150 pupils
28) DE = 2.25, EF = 3.5
29) 1|1/4 or 1.25 [3/4 + 0.5 = 0.75 +0.5]
30) $33.00 [Draw models]
31) 18 days [For such questions, it is always round up. If you round down, it means they did not save enough]
32a) 12 July
32b) 8.45pm / 20 45
33) 92cm^2 [total length is 23 cm, note overlapped part]
34) 925cm^2

Section C

35a) Money at first = (27 x 8) + 9
= $225.00
35b) Boxes at sales = $225 / 6
~ 37
More boxes = 37 - 27
= 10

36) Duck Eggs on Friday = 166 - 78
= 88
Total eggs on Fri = 166 + 88
= 254
Eggs sold on Sat = 254/2
= 127
Total eggs sold = 254 + 127
= 381

37) Each set, 1 cup + 1 plate = $7 + ($7-3)
= $11
Total sets bought = $264/ $11
= 24
Amount more = $24 x $3
= $72

38) Daisies = 1/5 x 240
= 48
Daisies removed = 1/3 x 48
= 16
Tulips = 3/8 x 240
= 90
Tulips removed = 5/6 x 90
= 75
Flowers left = 240 - 16 - 75
= 149

39) Draw Model, base unite 10. Yellow will take 4 units, purple will take 5, leaving only 1 unit for purple.
After drawing model, you will realise that
4 units -> 60
10 units -> 150

40) Total spent on crayons = $ $5.35 x 2
= $10. 70
Total spent on drawing books = $1.70 x 5
= $8.50
Amount Saved = ($10.70 + $8.50) - $16.99
= $2.21

41a) 19 05 - 13 35 = 5h 30mins
b) 21 00 - 19 05 = 1hr 55mins

42) List down all the factors for 54 & 102. Since it was given that W is a square, we must identify the common factor as the breadth of W = 6.
From this, we conclude that
Length of V = 102/6
= 17 cm
Breadth of V = 54/6
= 9 cm
Difference in Area = Area of V - Area of W
= (17 x 9 ) - ( 6 x 6 )
= 117 cm^2

Remarks:
  • Many of you could not finish the paper within the 1hr 45 mins. Although the timing was not followed strictly, it is still crucial to manage your time properly.
  • Do not be careless, read the question carefully and be sure to know what they are asking for. Highlight if need be.
  • If you are unsure where to start, list down the information given as working.
  • Ascending is from smallest to biggest, descending is from biggest to smallest.

Monday, October 11, 2010

Townsville CA 2008

Done on: 15 Sep 2010

Section C:
Q19) 1123 rubber bands
7406-668=6738
6738/6=1123

Q20) 135 marbles
180/4=45
marbles left = 45 x 3 = 135

Q21) $78.00
156/4=39
39 x 2 =78

Q22) 30
72/3 = 24
72-24-18 = 30

Q23) $1.00
5.65 x 4 =22.60
50-22.60 = 27.40
28.40 - 27.40 = 1.00

Q24) 8m
9.6/6 = 1.6
1.6 x 5 =8

Q25) 8 bears
if she buys 10 bears, she'll spend (10 x 10) + (3 x5) = 115
If she buys 9 bears, she'll spend (9 x 10) + (4 x 5) = 110
If she buys 8 bears, she'll spend (8 x 10) + (5 x 5) = 105

Q26) 10 years old
38-8 = 30
30/3 = 10

Remarks:
  • Q20) 1 mark is deducted if you did not label the model "ming ming".
  • For Q25, I deducted marks for those with only 1 line of working. There must be minimum 2 lines to show understanding; I also accepted other methods provided that you show understanding of the question.

Thursday, October 7, 2010

Townsville Mathematics Mock Paper 2010

Answers to Mathematics Mock Paper (8/10/2010)



Answers are awarded 2 marks each; marks will be awarded if relevant workings are shown.



Section B

Q18) 20, 000 / 35, 000

Q19) 0.6

Q20) 9.08

Q21) 17

Q22) 53 Deg

Q23) H

Q24) 2(5/12)

Q25) 2(1/4)

Q26) 2 or (8/4)

Q27) Tuesday

Q28) 96 [M1=32+28+36]

Q29) 44 [M1 = 11 x 2 x 2]

Q30) 0.55 [M1 = 0.3 + 0.25]

Q31) 10 35

Q32) 600 [m1 = 1800/3]

Q33) 15.60 [M1 = (2.10 +1.50) x 2 & 2.10 x4]

Q34) 4 [M1 = 28-8]



Section C [All units should be given and accurate]

Q35) $65

Q36) 1.75m

Q37a) 12 packs

b) 3 packs

Q38) 39 stickers [method marks will not be awarded if other methods are used instead of model]

Q39a) 8cm

b) 86cm

Q40) $380

Q41a) $315

b) $840 [method marks will not be awarded if other methods are used instead of model]

Q42) 540 cm²

Remarks:
  • For MCQ, note that for question 12, I accept both options 1 and 2.
  • (Time) 24hr format is given as 10 35 or 23 15. If it is in the 12 hour format, it will be 10.35am or 11.15pm
  • Please read your questions carefully.
  • Common practise is to always leave your fractions in simplest form unless stated otherwise.
  • Remember my rules on models. Use a ruler & label all information!

Mistakes were commonly found in [MCQ] Q15, 16, 17.

  • Q15: Product of 2 number = 108, one number is 4, the solution should be 108/4 = 27
  • Q16: Given that it is 08 00 in Singapore and 02 00 in France, it meant that we are 6 hrs ahead of France. So, if the time in singapore is 15 00, France should be 6 hours slower: 15 00 - 6hrs = 09 00.
  • Q17: clockwise = direction of the clock!